CZ   EN

VLC Media Player

VLC Media Player je kvalitný prehrávač multimediálnych súborov. Dokáže prehrávať súbory s hudbou a videom v mnohých formátoch. Práve podpora rôznych formátov súborov je azda najsilnejšou stránkou programu VLC Media Player. Ďalšiu vynikajúcu súčasť programu tvoria rôzne filtre a doplnky pre dodatočnú úpravu obrazu, zvuku alebo titulkov. Tento prehrávač je veľmi rozšírený a obľúbený medzi používateľmi v zahraničí, vďaka preloženiu do slovenčiny však rapídne rastie jeho popularita aj u nás. Jeho veľkou výhodou je totiž to, že je freeware - teda dostupný absolútne bezplatne. Žiadna časť programu nie je spoplatená a za každých okolností tak získate plnú verziu programu, bez akýchkoľvek obmedzení.

Okrem funkcii pre prehrávanie však tento program obsahuje aj niekoľko veľmi pokročilých funkcií, ktoré by ste v iných programoch tohto druhu hľadali márne. Špecialitou je napríklad možnosť vysielania (streamovania) videa alebo hudby na internetový server, alebo aj do počítačovej siete. Video a hudbu je ale možné z internetu a zo siete aj prijímať a ukladať na pevný disk vášho počítača. Môžete si vybrať z viacerých formátov, do ktorých sa prijímané údaje budú ukladať.

Ako používať program

VLC Media Player je vhodný tak pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých užívateľov či profesionálov. Obsluha programu je veľmi intuitívna a úplná väčšina všetkých príkazov je doplnená o pomocné texty, ktoré sa zobrazia po prejdení myšou nad daným príkazom, prípadne nad políčkom pre výber funkcie. Pre pokročilých používateľov je dostupné aj ovládanie programu pomocou príkazového riadka. Kvôli zjednodušeniu je možné v programe zobraziť iba jednoduchšie nastavenia programu, alebo si môžete zobraziť všetky nastavenia, vrátane tých najpokročilejších. Myslím si, že tento program rozhodne stojí za vyskúšanie a verím, že si ho obľúbite. Jeho nároky na hardvér počítača sú veľmi nízke, program sa dá veľmi dobre používať aj na hardvérovo slabších či zastaralých počítačoch. VLC Media Player je vydávaný v rôznych edíciách pre operačný systém Windows, Linux a aj Mac OS X alebo Unix. Vhodnú verziu si môžete vybrať na hlavnej stránke programu. Program je veľmi často aktualizovaný a prípadne zistené nedostatky tak odstraňujú autori naozaj veľmi rýchlo.

Rozsah a aktívovanie prekladu

Slovenský preklad programu je zahrnutý priamo v programe samotnom. Po stiahnutí a nainštalovaní programu by sa VLC mal automaticky spustiť v tom jazyku, v ktorom je Váš operačný systém. Slovenčinu je však možné navoliť aj manuálne a to kliknutím na Settings -> Preferences -> Interface a zvolením položky "Slovak" v rozbaľovacom menu s názvami jazykov. Na koniec program ešte reštartujte.

V prípade, že by bola v inštalátore programu obsiahnutá staršia verzia slovenského prekladu, môžete si najnovšiu dostupnú verziu jazykového súboru stiahnuť priamo z mojich stránok, prostredníctvom príslušného odkazu. Kliknutím na odkaz si stiahnete ZIP-archív, ktorý obsahuje súbor vlc.mo. Súbor vlc.mo je potrebné vložiť do podpriečinka LC_MESSAGES, ktorý je umiestnený na nasledujúcej adrese (ceste): 
pracovný priečinok programu VLC\locale\sk\LC_MESSAGES.

Verzie programu VLC Media Player

Program VLC Media Player je dostupný v rôznych verziách pre naozaj veľké množstvo operačných systémov. Samozrejmosťou je podpora systému Windows, Linux a Mac OS X. V operačnom systéme Linux je podpora ďalej zabezpečená pre mnoho distribúcii, napríklad pre distribúciu Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo, Mandriva a samozrejme aj iné. V najnovších verziách programu VLC Media Player sa autori sústreďujú aj na tvorbu verzií pre iné operačné systémy, ako napríklad Android, iOS, BSD, Solaris, OS/2 a iné.

Podporované formáty

Ako už bolo spomenuté, program VLC Media Player podporuje naozaj mnoho formátov súborov. Medzi základné podporované formáty patria tie, ktoré nájdete v nasledujúcej tabuľke:

Vstupné médiá Vstupné formáty Formáty videa Formáty zvuku
Akvizícia videa ASF / WMV / WMA Cinepak AAC – MPEG-4, part3
Audio CD (nie DTS-CD) AVI Dirac / VC-2 AC3 - A/52 (Dolby Digital)
DCCP/RTP Unicast Creative™ Voice DIVX (1/2/3) ADPCM
DVB-S, DVB-C, DVB-T FLAC DV (Digital Video) ALAC
DVD Video FLV (Flash) H.261 Alaw/µlaw
HTTP / FTP Matroska (MKV) H.263 / H.263i AMR (3GPP)
MMS MP4 / MOV / 3GP H.264 / MPEG-4 AVC APE (Monkey Audio)
MPEG-enkodér MPEG (ES,PS,TS,PVA,MP3) Indeo Video v3 (IV32) ATRAC 3
Súbor MXF MJPEG (A/B) DTS
SVCD Nut MPEG-1/2 DV Audio
TCP/RTP Unicast OGG / OGM / Annodex MPEG-4 ASP, DivX, XviD, 3ivX D4 E-AC-3 (Dolby Digital Plus)
UDP/RTP Multicast Raw Audio: DTS, AAC, AC3/A52 On2 VP3/VP5/VP6 FLAC
UDP/RTP Unicast Raw DV Real Video 1/2 LPCM
Video CD / VCD Real Real Video 3/4 MACE
  Standard MIDI / SMF Sorenson 1/3 (Quicktime) MIDI
  WAV, vrátane DTS Theora MLP / TrueHD
    WMV 1/2 Mod (.s3m, .it, .mod)
    WMV 3 / WMV-9 / VC-1 MP3 / MPEG Layer 3
      MPEG Layer 1/2
      Musepack / MPC
      QCELP
      QDM2/QDMC
      Real Audio
      Speex
      TrueAudio (TTA)
      Vorbis
      Wavpack
      WMA 1/2/3
Stiahnuť prekladStiahnuť najnovšiu verziu prekladu

Domovská stránka programuDomovská stránka programu

ScreenshotUkážky z prostredia programu