SK   EN

VLC Media Player

VLC Media Player je kvalitní přehrávač multimediálních souborů. Dokáže přehrávat soubory s hudbou a videem v mnoha formátech. Právě podpora různých formátů souborů je snad nejsilnější stránkou programu VLC Media Player. Další vynikající součástí programu jsou různé filtry a doplňky pro dodatečnou úpravu obrazu, zvuku nebo titulků. Tento přehrávač je velice rozšířený a oblíbený mezi uživateli v zahraničí. Díky přeložení do slovenštiny však rapidně roste jeho popularita i u nás. Jeho velkou výhodou je totiž to, že je freeware - tedy dostupný absolutně bezplatně. Žádná část programu není zpoplatněna a za každých okolností tak získáte plnou verzi programu, bez jakýchkoli omezení.

Kromě funkcí pro přehrávání však tento program obsahuje i několik velmi pokročilých funkcí, které byste v jiných programech tohoto druhu hledali marně. Specialitou je například možnost vysílání (streamování) videa nebo hudby na internetový server, nebo i do počítačové sítě. Video a hudbu je ale možné z internetu a ze sítě i přijímat a ukládat na pevný disk vašeho počítače. Můžete si vybrat z několika formátů, do kterých se přijímané údaje budou ukládat.

Jak používat program

VLC Media Player je vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé uživatele či profesionály. Obsluha programu je velmi intuitivní a naprostá většina všech příkazů je doplněna o pomocné texty, které se zobrazí po přejetí myší nad daným příkazem, případně nad políčkem pro výběr funkce. Pro pokročilé uživatele je dostupné také ovládání programu pomocí příkazového řádku. Kvůli zjednodušení je možné v programu zobrazit pouze jednodušší nastavení, nebo si můžete zobrazit všechna nastavení, včetně těch nejpokročilejších. Myslím si, že tento program rozhodně stojí za vyzkoušení a věřím, že si ho oblíbíte. Jeho nároky na hardware počítače jsou velmi nízké, program se dá velmi dobře používat i na hardwarově slabších či zastaralých počítačích. VLC Media Player je vydáván v různých edicích pro operační systém Windows, Linux a také Mac OS X nebo Unix. Vhodnou verzi si můžete vybrat na hlavní stránce programu. Program je velmi často aktualizován a případně zjištěné nedostatky tak odstraňují autoři opravdu velmi rychle.

Rozsah a aktivování překladu

Slovenský překlad programu je zahrnut přímo v programu samotném. Po stažení a nainstalování programu by se VLC Media Player měl aicky spustit v tom jazyce, ve kterém je váš operační systém. Slovenštinu je však možné navolit i manuálně a to kliknutím na Settings -> Preferences -> Interface a zvolením položky "Slovak" v rozbalovacím menu pro jazyky. Nakonec program ještě restartujte.

V případě, že by byla v instalačním programu obsažena starší verze slovenského překladu, můžete si nejnovější dostupnou verzi jazykového souboru stáhnout přímo z mých stránek, prostřednictvím příslušného odkazu. Kliknutím na odkaz si stáhnete ZIP-archiv, který obsahuje soubor vlc.mo. Soubor vlc.mo je nutné vložit do podsložky LC_MESSAGES, která je umístěna na následující adrese:
pracovní složka programu VLC\locale\sk\LC_MESSAGES.

Verze programu VLC Media Player

Program VLC Media Player je dostupný v různých verzích pro opravdu velké množství operačních systémů. Samozřejmostí je podpora systému Windows, Linux a Mac OS X. V operačním systému Linux je podpora dále zajištěna pro mnoho distribucí, například pro distribuci Debian, Ubuntu, Fedora, Gentoo, Mandriva a samozřejmě i jiné. V nejnovějších verzích programu VLC Media Player se autoři soustřeďují také na tvorbu verzí pro jiné operační systémy, jako například Android, iOS, BSD, Solaris, OS/2 a jiné.

Podporované formáty

Jak již bylo uvedeno, program VLC Media Player podporuje opravdu mnoho formátů souborů. Mezi základní podporované formáty patří ty, které naleznete v následující tabulce:

Vstupní média Vstupní formáty Formáty videa Formáty zvuku
Akvizice videa ASF / WMV / WMA Cinepak AAC – MPEG-4, part3
Audio CD (ne DTS-CD) AVI Dirac / VC-2 AC3 - A/52 (Dolby Digital)
DCCP/RTP Unicast Creative™ Voice DIVX (1/2/3) ADPCM
DVB-S, DVB-C, DVB-T FLAC DV (Digital Video) ALAC
DVD Video FLV (Flash) H.261 Alaw/µlaw
HTTP / FTP Matroska (MKV) H.263 / H.263i AMR (3GPP)
MMS MP4 / MOV / 3GP H.264 / MPEG-4 AVC APE (Monkey Audio)
MPEG-enkodér MPEG (ES,PS,TS,PVA,MP3) Indeo Video v3 (IV32) ATRAC 3
Súbor MXF MJPEG (A/B) DTS
SVCD Nut MPEG-1/2 DV Audio
TCP/RTP Unicast OGG / OGM / Annodex MPEG-4 ASP, DivX, XviD, 3ivX D4 E-AC-3 (Dolby Digital Plus)
UDP/RTP Multicast Raw Audio: DTS, AAC, AC3/A52 On2 VP3/VP5/VP6 FLAC
UDP/RTP Unicast Raw DV Real Video 1/2 LPCM
Video CD / VCD Real Real Video 3/4 MACE
  Standard MIDI / SMF Sorenson 1/3 (Quicktime) MIDI
  WAV, včetně DTS Theora MLP / TrueHD
    WMV 1/2 Mod (.s3m, .it, .mod)
    WMV 3 / WMV-9 / VC-1 MP3 / MPEG Layer 3
      MPEG Layer 1/2
      Musepack / MPC
      QCELP
      QDM2/QDMC
      Real Audio
      Speex
      TrueAudio (TTA)
      Vorbis
      Wavpack
      WMA 1/2/3
Stiahnuť prekladStáhnout nejnovější verzi překladu

Domovská stránka programuDomovská stránka programu

ScreenshotUkázky z prostředí programu