SK   EN

KeePass Password Safe

Program KeePass Password Safe je volně šířitelným programem, do kterého si můžete uložit svoje přístupové údaje k e-mailovým schránkám, do různých internetových fór nebo licenční klíče k programům, případně všechny jiné údaje, které chcete skrýt před ostatními uživateli počítače nebo před zrakem nepovolaných osob. Hesla se ukládají do jedného společného souboru, který je po vytvoření nebo úpravě zašifrovaný a zabezpečený proti neoprávněnému otevření. Pro přístup k němu je nutné zadat primární přístupové heslo, které byste měli vědět jenom Vy a které si zvolíte pri vytváření databáze. Pokud by ani toto zabezpečení nebylo dostatečné, je možné zabezpečit databázi hesel i určitým souborem, bez jehož přítomnosti nebude možné databázi otevřít. Tento soubor si potom můžete uložit např. na svůj flashdisk či paměťovou kartu. Kombinací obou způsobů zabezpečení databáze s přístupovými údaji se tak podstatně zvýší její bezpečnost.

Kromě samotné funkce ukládání hesel obsahuje program i několik doplnkových pomocných funkcí, jako je například generátor bezpečných hesel s ukazatelem, nakolik je Vámi vytvořené heslo bezpečné. Kromě toho je hesla možné třídit do skupin, čímž jasně oddělíte např. hesla k e-mailovým schránkám od hesel do internetových fór a podobně. V programu si můžete vytvořit libovolný počet skupin, které budou obsahovat hesla. V případě náhodného poškození databáze hesel je možné vyzkoušet aickou opravu, takže o svoje data jen tak lehce nepřídete. Když si databázi hesel budete pravidelně zálohovat, nepřijete o ni ani v případě poškození operačního systému. Po jeho případném přeinstalování stačí opět jen nainstalovat program KeePass Password Safe a připojit zálohovanou databázi. Program KeePass Password Safe umožňuje import Vašich hesel z mnohých souborů a také export hesel do mnoha formátů souborů - mezi ty najvýznamnější podporované formáty patří TXT, HTML, CSV, XML a ještě mnoho dalších. Samozřejmostí je i podpora vytisknutí obsahu databáze. KeePass Password Safe je vhodný také pro používání dalšími užívateli na jednom počítači, každý z nich si může vést svou vlastní databázi hesel, počet databází není nijak omezen. Ve vytvořených databázích samozřejmě funguje vyhledávání a jednotlivým heslům lze již při jejich vytváření nastavit dobu platnosti. Po uplynutí této doby budete vyzváni na změnu hesla.

Z technického hlediska program podporuje šifrování databáze algoritmy: AES, Rijndael, TwoFish a po vytvoření je databáze chráněna jednocestným hashovacím algoritmem SHA-256, kterého pravděpodobnost překonání je v současnosti absolutně minimální. Vaše hesla tak budou určitě v bezpečí. Program je dostupný ve verzi pro systém Windows, Linux, MacOS, existuje i přenosná verze programu (portable), verze pro zařízení podporující J2ME, verze pro PocketPC, Smart, zařízení s PalmOS, U3, BlackBerry. Existence těchto verzí přispívá k tomu, že budete mít svoje hesla vždy v dosahu.

Překlad programu existoval také v minulosti a do verze 1.04 ho vytvářel pan Radoslav Bielik. Hlavně kvůli nedostatku času se však rozhodl přenechat překládání programu mně a tak jsem pro Vás začal vytvářet nové verze překladu. I touto cestou bych mu chtěl poděkovat za velkou vztřícnost, kterou projevil při odevzdávaní lokalizace.
Překlad by měl být aktualizován vždy v krátkém čase po vydání nové verze programu. Aktuální verzi překladu naleznete na stránce pro stáhnutí programu, po kliknutí na odkaz Translations, který se nachází v levé části domovské stránky programu. Kvůli jednodušší aktualizaci bude nový překlad vždy zveřejňován jen na domovské stránce programu, v uvedené sekci.

Postup aktivace slovenského překladu:
1. Přejděte na domovskou stránku programu av levé části si vyberte podstránku s názvem Translations.
2. V zobrazeném seznamu s překlady vyhledejte slovenský překlad pro příslušnou verzi programu. V řádku s vybraným překladem klikněte buď na odkaz ve tvaru 1.x nebo 2.x podle toho, pro kterou verzi programu potřebujete překlad.
3. Stáhněte a uložte si překlad do počítače.
4. V počítači si vyhledejte stažený překlad (.zip archiv), rozbalte ho pomocí operačního systému nebo pomocí vhodného komprimačního programu. Po rozbalení archivu uvidíte, že obsahuje soubor s koncovkou .lng nebo soubor s koncovkou .lngx, pokud se jedná o překlad pro verzi 2.xx.
5. Soubor .lng nebo .lngx zkopírujte do podadresáře s názvem „Languages“, který sa nachází v pracovním adresáři programu KeePass.
6. Spusťte program KeePass, klepněte na View -> Change language a vyberte si překlad klepnutím. Poté program KeePass restartujte.

Výběr novinek v nové verzi KeePass 1.41:

Výběr novinek v nové verzi KeePass 2.53:

Domovská stránka programuDomovská stránka programu


ScreenshotUkázky z prostředí programu (verze 2):