SK  DE  EN

KeePass Password Safe

Program KeePass Password Safe je volně šířitelným programem, do kterého si můžete uložit svoje přístupové údaje k e-mailovým schránkám, do různých internetových fór nebo licenční klíče k programům, případně všechny jiné údaje, které chcete skrýt před ostatními uživateli počítače nebo před zrakem nepovolaných osob. Hesla se ukládají do jedného společného souboru, který je po vytvoření nebo úpravě zašifrovaný a zabezpečený proti neoprávněnému otevření. Pro přístup k němu je nutné zadat primární přístupové heslo, které byste měli vědět jenom Vy a které si zvolíte pri vytváření databáze. Pokud by ani toto zabezpečení nebylo dostatečné, je možné zabezpečit databázi hesel i určitým souborem, bez jehož přítomnosti nebude možné databázi otevřít. Tento soubor si potom můžete uložit např. na svůj flashdisk či paměťovou kartu. Kombinací obou způsobů zabezpečení databáze s přístupovými údaji se tak podstatně zvýší její bezpečnost.

Kromě samotné funkce ukládání hesel obsahuje program i několik doplnkových pomocných funkcí, jako je například generátor bezpečných hesel s ukazatelem, nakolik je Vámi vytvořené heslo bezpečné. Kromě toho je hesla možné třídit do skupin, čímž jasně oddělíte např. hesla k e-mailovým schránkám od hesel do internetových fór a podobně. V programu si můžete vytvořit libovolný počet skupin, které budou obsahovat hesla. V případě náhodného poškození databáze hesel je možné vyzkoušet automatickou opravu, takže o svoje data jen tak lehce nepřídete. Když si databázi hesel budete pravidelně zálohovat, nepřijete o ni ani v případě poškození operačního systému. Po jeho případném přeinstalování stačí opět jen nainstalovat program KeePass Password Safe a připojit zálohovanou databázi. Program KeePass Password Safe umožňuje import Vašich hesel z mnohých souborů a také export hesel do mnoha formátů souborů - mezi ty najvýznamnější podporované formáty patří TXT, HTML, CSV, XML a ještě mnoho dalších. Samozřejmostí je i podpora vytisknutí obsahu databáze. KeePass Password Safe je vhodný také pro používání dalšími užívateli na jednom počítači, každý z nich si může vést svou vlastní databázi hesel, počet databází není nijak omezen. Ve vytvořených databázích samozřejmě funguje vyhledávání a jednotlivým heslům lze již při jejich vytváření nastavit dobu platnosti. Po uplynutí této doby budete vyzváni na změnu hesla.

Z technického hlediska program podporuje šifrování databáze algoritmy: AES, Rijndael, TwoFish a po vytvoření je databáze chráněna jednocestným hashovacím algoritmem SHA-256, kterého pravděpodobnost překonání je v současnosti absolutně minimální. Vaše hesla tak budou určitě v bezpečí. Program je dostupný ve verzi pro systém Windows, Linux, MacOS, existuje i přenosná verze programu (portable), verze pro zařízení podporující J2ME, verze pro PocketPC, Smart, zařízení s PalmOS, U3, BlackBerry. Existence těchto verzí přispívá k tomu, že budete mít svoje hesla vždy v dosahu.

Překlad programu existoval také v minulosti a do verze 1.04 ho vytvářel pan Radoslav Bielik. Hlavně kvůli nedostatku času se však rozhodl přenechat překládání programu mně a tak jsem pro Vás začal vytvářet nové verze překladu. I touto cestou bych mu chtěl poděkovat za velkou vztřícnost, kterou projevil při odevzdávaní lokalizace.
Překlad by měl být aktualizován vždy v krátkém čase po vydání nové verze programu. Aktuální verzi překladu naleznete na stránce pro stáhnutí programu, po kliknutí na odkaz Translations, který se nachází v levé části domovské stránky programu. Kvůli jednodušší aktualizaci bude nový překlad vždy zveřejňován jen na domovské stránce programu, v uvedené sekci.

Postup aktivace slovenského překladu:
1. Přejděte na domovskou stránku programu av levé části si vyberte podstránku s názvem Translations.
2. V zobrazeném seznamu s překlady vyhledejte slovenský překlad pro příslušnou verzi programu. V řádku s vybraným překladem klikněte buď na odkaz ve tvaru 1.x nebo 2.x podle toho, pro kterou verzi programu potřebujete překlad.
3. Stáhněte a uložte si překlad do počítače.
4. V počítači si vyhledejte stažený překlad (.zip archiv), rozbalte ho pomocí operačního systému nebo pomocí vhodného komprimačního programu. Po rozbalení archivu uvidíte, že obsahuje soubor s koncovkou .lng nebo soubor s koncovkou .lngx, pokud se jedná o překlad pro verzi 2.xx.
5. Soubor .lng nebo .lngx zkopírujte do podadresáře s názvem „Languages“, který sa nachází v pracovním adresáři programu KeePass.
6. Spusťte program KeePass, klepněte na View -> Change language a vyberte si překlad klepnutím. Poté program KeePass restartujte.

Výběr novinek v nové verzi KeePass 1.37:
* Přidána volba „Neukladať údaje do histórie schránky Windows a cloudovej schránky“ (volba je standardně zapnutá; pro příkazy související se záznamem uloženým ve schránce, v hlavním okně).
* Rozšířený instalátor, přidaná kontrola uživatelské složky
* Na eliminování problémů s výběrem/zkratkou Ctrl + A, nejsou při automatickém dokončování jména uživatele již připojovány návrhy; zobrazí se jen seznam návrhů (ve kterém se dá konkrétní návrh zvolit manuálně).
* Vylepšená spolehlivost při provádění úkonů spojených se schránkou.
* Údaje pro volbu na ignorování prohlížečů schránek jsou ukládány v UTF-16 na systémech Windows 2000 a novějších.
* Přesunutí volby na vyčištění schránky při zavírání/uzamykání databáze (přesunutí z karty Pokročilé na kartu Pamäť).
* Aktualizované na knihovny Boost 1.69.0.
* Různé optimalizace kódu.
* Jiné menší vylepšení.

Výběr novinek v nové verzi KeePass 2.41:
* Přidána volba „Neukladať údaje do histórie schránky Windows a cloudovej schránky“ (volba je standardně zapnutá; pro příkazy související se záznamem uloženým ve schránce, v hlavním okně).
* Přidána volba pro akci při stisknutí klávesy ESC v hlavním okně.
* Přidána volba na ignorování nastavení vyhledávání ve skupinách.
* Přidána podpora přiblížení/oddálení obrázků v interním prohlížeči.
* Přidány akcelerátory v různých dialogových oknech.
* Přidáno dočasné řešení pro chybu kódování znaků ve Windows RTF.
* Přidáno dočasné řešení pro Mono a problém se zaměřením vstupu.
* Rozšířený instalátor (přidána kontrola uživatelské složky, přidána volba na otevření webové stránky s přídavnými moduly, aktualizované odhadování velikosti, vylepšené asociování souborů).
* Na eliminování problémů s výběrem/zkratkou Ctrl + A, nejsou při automatickém dokončování jména uživatele již připojovány návrhy; zobrazí se jen seznam návrhů (ve kterém se dá konkrétní návrh zvolit manuálně).
* V seznamu s historií je možné používat vlastní ikony.
* Vylepšené vykreslování textu v dialogových panelech.
* Během importu/synchronizace se stavový dialog zobrazuje pouze pokud ještě není kompletně vykreslené hlavní okno.
* Přejmenována volba na automatické čištění schránky a přidání vysvětlivky.
* Řazení přídavných modulů podle abecedy v dialogu pro „Přídavné moduly“.
* Vylepšené ukládání konfigurace v případě, že existuje povinný konfigurační soubor, ale ne globálně platný soubor.
* Exportní modul pro přizpůsobitelný soubor HTML funguje už i na systémech typu Unix.
* Unixové systémy: přidána podpora spuštění programu KeePass i když neběží žádný X server.
* Opravena chyba způsobující pád programu při pokusu o zobrazení určitých profilů generátoru hesel.
* Oprava používání písma se stejnou šířkou písmen v dialogu pro tisk/export HTML.
* Různé optimalizace kódu.
* Jiné menší vylepšení.


Domovská stránka programuDomovská stránka programu


ScreenshotUkázky z prostředí programu (verze 2):